Jak uprawiać melony kantalupy?

Kantalupa to popularnym melon, który jest powszechnie uprawiany w wielu domowych ogrodach. Łatwo rozpoznać go po sieciowej skórce i słodkim pomarańczowym kolorze wewnątrz. Kantalupy są blisko spokrewnione z ogórkami i dyniami, a zatem charakteryzują się podobnymi warunkami uprawy.

Jak uprawiać kantalupę?

Każdy, kto uprawia dyniowate (ogórek, dynię itp.) może także hodować kantalupy. Podczas sadzenia kantalupy należy odczekać, aż minie zagrożenie mrozem, a wiosną gleba ogrzeje się. Można siać nasiona bezpośrednio w ogrodzie lub w mieszkaniach wewnątrz lub też wykorzystać przeszczepy zakupione w renomowanych szkółkach lub centrach ogrodniczych.

Rośliny te potrzebują dużo słońca z ciepłą, dobrze drenowaną glebą – najlepiej o pH pomiędzy 6,0 a 6,5. Nasiona sadzi się zazwyczaj w miejscach o głębokości od 1 do 2 centymetrów i w grupach po trzy sztuki. Chociaż nie jest to wymagane, to często sadzi się je na małych wzgórzach lub kopcach. Rośliny kantalupy są zazwyczaj rozmieszczone w odległości około 0,5 metra od siebie, w rzędach od 1,5 do 2 metrów.

Sadzonki mogą być zakładane po ogrzaniu i rozwinięciu drugiego lub trzeciego zestawu liści. Zakupione rośliny są zazwyczaj od razu gotowe do sadzenia. Te również powinny być rozmieszczone w odległości około 0,5 metra od siebie.

Można również sadzić kantalupy wzdłuż ogrodzenia lub pozwolić roślinom wspinać się po kratownicy lub małej drabince. Wystarczy, że dodasz coś, co będzie przytrzymywało owoce w miarę ich wzrostu – jak chusta z rajstop – lub ustawisz owoce na stopniach drabiny.

Pielęgnacja i zbiór roślin kantalupy

Po posadzeniu roślin kantalupy, trzeba je dokładnie podlewać. Wymagają one cotygodniowego podlewania o wielkości około 3 do 6 centymetrów, najlepiej poprzez nawadnianie kropelkowe.

Mulcz jest kolejnym czynnikiem, który należy uwzględnić przy uprawie kantalupy. Ściółka nie tylko utrzymuje glebę w cieple, z czego korzystają te rośliny, ale także pomaga w zatrzymywaniu wilgoci, minimalizuje wzrost chwastów i utrzymuje owoce z dala od ziemi (oczywiście można je również umieścić na małych kawałkach deski). Podczas gdy wiele osób woli używać plastikowej ściółki, można użyć również słomy.

Kantalupy powinny być gotowe do zbiorów w ciągu około miesiąca od ustabilizowania się owoców. Dojrzała kantalupa z łatwością oddzieli się od łodygi. Dlatego w przypadku braku pewności co do terminu zbiorów można po prostu sprawdzić łodygę w miejscu przyczepienia melona i sprawdzić, czy kantalupa odchodzi. Jeśli nie, zostaw ją na trochę dłużej, ale sprawdzaj często.

4 Replies to “Jak uprawiać melony kantalupy?”

  1. Kantalupa wydaje się warzywem, które potrzebuje dużej ilości wody. Jak radzicie sobie w suchszych regionach?

    Polecam sklep z narzędziami https://jedmar.pl.

Comments are closed.