Wskazówki dotyczące przechowywania wiśni i czereśni po zbiorach – jak postępować z zebranymi wiśniami i czereśniami?

Prawidłowy zbiór i ostrożne obchodzenie się ze świeżymi wiśniami zagwarantuje, że zachowają one swój pyszny smak i jędrną, soczystą konsystencję tak długo, jak to możliwe. Zastanawiasz się, jak przechowywać czereśnie? Oto kilka wskazówek dotyczących przechowywania i postępowania z wiśniami po zbiorach.

Jak obchodzić się z zebranymi wiśniami?

Po zbiorze świeże wiśnie i czereśnie muszą być jak najszybciej schłodzone, aby spowolnić proces dojrzewania, ponieważ jakość szybko się pogarsza. Wiśnie należy przechowywać w zacienionym miejscu aż do momentu, gdy będzie można je umieścić w lodówce lub innej chłodni.

Umieść czereśnie w solidnej plastikowej torbie lub pojemniku, ale nie myj ich jeszcze, ponieważ wilgoć przyspieszy proces rozkładu. Poczekaj i przepłucz czereśnie zimną wodą, gdy będziesz gotowy do jedzenia.

Należy pamiętać, że choć kolor może się zmieniać, to jakość wiśni nie poprawia się po zbiorach. Wiśnie, takie jak Bing, pozostają świeże około dwóch do trzech tygodni w lodówce, a wiśnie, takie jak Montmorency czy Early Richmond, utrzymują się około trzech do siedmiu dni. Oba rodzaje mogą zachować swoją jakość przez kilka miesięcy w komercyjnych chłodniach.

Wiśnie należy szybko wyrzucić, jeśli są miękkie, puszyste, posiniaczone lub odbarwione. Pozbądź się ich od razu, jeśli zauważysz pleśń w miejscu przyczepienia łodygi.

Można też zamrozić czereśnie, a będą one służyć od sześciu do ośmiu miesięcy. Podziel czereśnie na części lub zostaw je w całości, a następnie rozłóż je na kartce papieru do ciasteczek, w jednej warstwie. Gdy czereśnie zostaną zamrożone, umieść je w worku lub pojemniku.

Idealna temperatura do przechowywania wiśni po zbiorach

Wiśnie i czereśnie powinny być przechowywane w temperaturze od około -1stopnia Celsjusza. Czereśnie powinny być przechowywane w nieco cieplejszym miejscu, około 0 stopnia Celsjusza.

Względna wilgotność dla obu rodzajów wiśni powinna wynosić od 90 do 95 procent; w przeciwnym razie prawdopodobnie wyschną.

4 Replies to “Wskazówki dotyczące przechowywania wiśni i czereśni po zbiorach – jak postępować z zebranymi wiśniami i czereśniami?”

  1. W sieci można zaopatrzyć się w specjalne pojemniki, które znacznie przedłużają zdatność wiśni do spożycia.

    Polecam sklep, w którym znajdziesz wiele produktów dla Twojej skóry https://dermacea.pl

  2. Do przechowywania wiśni bardzo dobrze sprawują się drewniane skrzyneczki. Ale musicie być ostrożni, korniki je bardzo lubią 🙂

Comments are closed.