Problemy z liśćmi bzu czarnego

Bez czarny jest krzewem liściastym lub małym drzewem o pięknych ciemnozielonych liściach, które wiosną i wczesnym latem wypuszczają kiście kremowobiałych kwiatów. Ale co zrobić, gdy liście bzu czarnego staną się żółte? Co powoduje żółknięcie liści na bzu czarnym i czy istnieje sposób, aby to naprawić? Dowiedzmy się więcej.

Co zrobić dla liści bzu czarnego zmieniających kolor na żółty?

Bez czarny pochodzi z rodziny Caprifoliaceae, czyli z rodziny wiciokrzewów miodowych. Wyżej wymienione skupiska kwiatów zmieniają się w czarne, niebieskie lub czerwone jagody lubiane przez ptaki. Rozkwitają w miejscach pełnego słońca do cienia, potrzebują umiarkowanej ilości wody i są szybko rosnącymi krzewami, które mogą być przycinane w celu stworzenia parawanu lub wiatrochronu. Bez czarny jest odporny na działanie strefy 4 twardości roślin USDA. Niekiedy pewne warunki, takie jak niedobory składników odżywczych lub zmiany pogody, mogą powodować żółknięcie liści bzu czarnego. Podobnie jak inne drzewa i krzewy liściaste, czarny bez naturalnie zmienia kolor jesienią. Niektóre odmiany, takie jak Aureomarginata, mają w rzeczywistości trochę żółtego koloru na liściach. Tak więc czasami, ale nie zawsze, czarny bez z żółtymi liśćmi jest tylko naturalną adaptacją. A co jeśli nie jest to jesień i nie masz różnych odmian bzu czarnego o żółtym zabarwieniu, a twoje liście bzu czarnego zmieniają kolor na żółty? Cóż, niedobór żelaza powoduje żółknięcie liści u drzew i krzewów liściastych. Żelazo pozwala roślinie produkować chlorofil, który sprawia, że liście stają się zielone. Na początku niedobór żelaza objawia się jako powierzchniowe żółknięcie liści z zielonymi żyłkami. W miarę upływu czasu liście stają się białe, brązowe, a następnie obumierają. Wykonaj test gleby, aby sprawdzić, czy nie masz niedoboru żelaza, który powoduje, że czarny bez zmienia kolor liści na żółty. Poza niedoborem składników odżywczych, brak wody, uszkodzenia pnia, a nawet zbyt głębokie posadzenie może wywołać żółte liście bzu czarnego. Choroby takie jak plamistość liści mogą również powodować żółte liście. Zaczyna się to od czarnych lub brązowych plam na spodniej stronie liści. Środek wypada, pozostawiając dziurę z czerwoną aureolą. Liście mogą wtedy żółknąć i opadać.

Właściwa opieka jest często kluczem do zapobiegania chorobom lub uszkodzeniom jagód bzu czarnego. Krzewy preferują wilgotną, dobrze drenowaną glebę w pełnym słońcu do częściowego zacienienia. Martwe lub uszkodzone gałęzie należy wycinać i utrzymywać glebę w stanie wilgotnym. Zwalczaj również plagi szkodników, które mogą otworzyć furtkę do choroby.

3 Replies to “Problemy z liśćmi bzu czarnego”

Comments are closed.