Jak uprawiać kantalupy w pozycji pionowej?

Jeśli kiedykolwiek miałeś świeżo zerwaną, dojrzałą kantalupę w ręku, to wiesz, co to za smakołyk. Wielu ogrodników rezygnuje z uprawy własnych melonów ze względu na przestrzeń, jaką zajmuje rozległy plaster melona, ale to właśnie tam rozpoczyna się uprawa kantalupy pionowo na kratce. Trelowane kantalupy wykorzystują znacznie mniejszą część ogrodu, dzięki czemu nawet w przypadku ograniczonej przestrzeni można je uprawiać we własnym zakresie. Zainteresowany? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uprawiać kantalupy w pozycji pionowej oraz uzyskać inne informacje na temat uprawy pionowych melonów kantalupowych.

Po co uprawiać pionowe melony kantalupy?

Jak już wspomniano, kantalupy mogą zająć spory kawałek ogrodu, około metra między roślinami i potencjalnym rozrostem 6 metrów! Z coraz większą liczbą ludzi na planecie, przestrzeń jest na wagę złota w ogrodzie i na zewnątrz. Wielu ogrodników musi wymyślać kreatywne rozwiązania, aby uprawiać rośliny na niewielkich działkach. Uprawa kantalupów w pionie pozwala ogrodnikom posiadającym nawet najmniejszą powierzchnię ogrodu cieszyć się owocami swojej pracy.

Kolejną korzyścią z uprawy pionowej jest łatwość zbiorów. Ponadto, uprawa kantalupy na kratce utrzymuje owoce w czystości i odporności na szkodniki, a także utrzymuje liście w stanie suchym, przez co są mniej podatne na choroby.

Jak uprawiać pionowo kantalupy?

Pionowa kratka może być wykonana z niezliczonej ilości materiałów, ale w przypadku uprawy kantalupy, musisz mieć pewność, że cokolwiek wybierzesz będzie solidne. Pamiętaj, że masz do czynienia z ciężkimi, gęstymi owocami i bardzo długimi pnączami, więc jest to bardzo ważne.

Niektóre mocne materiały, które możesz rozważyć, to betonowa siatka wzmocniona drutem, drut spawany i panele drewniane. Będziesz chciał również coś, co stworzy wystarczająco ciasne szczeliny, aby pnącza się na nich zaciskały.  Zastanów się, czy robisz wysoką kratę lub altanę, czy po prostu chcesz mieć krótszą podporę pionową.

W miarę wzrostu winorośli, powinny one naturalnie oplatać się w podporach i wokół nich. Używaj starych nylonów, kawałków koszulki lub innych odpadków, aby stworzyć chusty dla melonów w miarę ich dojrzewania; w przeciwnym razie będą one zbyt ciężkie i spadną z pnącza. Trzymaj chusty na tyle mocno, aby podtrzymywały kantalupę, ale z wystarczającą ilością miejsca, aby umożliwić wzrost melona.

4 Replies to “Jak uprawiać kantalupy w pozycji pionowej?”

  1. Na ziemi kantalupy nie chciały mi rosnąć, ale po zastosowaniu “drabinki” udało mi się wyhodować piękne okazy! Chyba bliskość gleby zaszkodziła…

    Helena zaprasza do staż bielsko

Comments are closed.