Pojemniki na owoce jagodowe – jagody rosnące w doniczkach

Uprawa jagód w pojemnikach może być świetną alternatywą dla tych, którzy mają mało miejsca. Kluczem do udanego posadzenia jagód w pojemnikach jest odpowiedni drenaż i właściwa wielkość doniczek. Pojemnik powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić dojrzałe rośliny. W niektórych przypadkach, podobnie jak w przypadku truskawek, jako pojemniki na owoce jagodowe mogą być stosowane wiszące kosze.

Jak uprawiać jagody doniczkowe?

W przypadku większych roślin jagodowych, takich jak borówki amerykańskie, należy stosować duże donice. Dobrym pomysłem może być również umieszczenie ich w doniczkach w pobliżu miejsca, w którym planujesz je przechowywać, ponieważ po napełnieniu będą ciężkie. Można też zdecydować się na donice z rolkami do łatwego przenoszenia.

Podczas gdy poszczególne rośliny różnią się w zależności od rodzaju gleby, podstawowe sadzenie jest takie samo dla jagód rosnących w pojemniku. W przypadku sadzenia w donicach z jagodami, należy napełnić pojemnik około jednej trzeciej do połowy wymaganej ilości mieszanki glebowej. W razie potrzeby należy rozluźnić korzenie i umieścić roślinę w pojemniku, pozostawiając około 5 – 10 centymetrów pomiędzy bryłą korzeniową a wierzchołkiem pojemnika, w zależności od jego wielkości (uwaga: nie należy zakopywać głębiej niż w oryginalnej doniczce). Następnie napełnij dokładnie doniczkę pozostałą ziemią i wodą. Wiele jagód korzysta również z lekkiego mulczowania.

Jak dbać o jagody i uprawiać je w pojemniku?

Opieka nad jagodami rosnącymi w pojemniku jest łatwa, w zależności od wybranej odmiany. Prawie wszystkie sadzone są wczesną wiosną, jeszcze w stanie uśpienia. Większość jagód wymaga położenia w pełnym słońcu wraz z dobrze drenowaną glebą.

Można stosować nawóz miesięczny (zrównoważony dla większości typów, kwaśny dla borówek).

Jeśli to konieczne, należy dodać kratę lub jakiś rodzaj podpory, lub jak w przypadku truskawek, pozwolić im rozlać się na wiszący kosz.

Rośliny jagodowe lekko śliwkowe każdego roku w okresie spoczynku, usuwając stare, słabe lub chore gałęzie. Zimą rośliny te mogą być chronione warstwą ściółki. Można również zdecydować się na przeniesienie ich w miejsce osłonięte.

Popularne rodzaje jagód rosnących w pojemnikach

Do najbardziej popularnych jagód do sadzenia w pojemnikach należą borówki, maliny i truskawki.

Borówki wymagają kwaśnej gleby dla optymalnego wzrostu. Najlepsze rezultaty mogą dać odmiany karłowate, ale są też inne gatunki dobrze nadające się do uprawy w doniczkach. Bluecrop jest doskonałą odmianą odporną na suszę. Sunshine Blue sprawdza się wyjątkowo dobrze w klimacie południowym, natomiast Northsky jest dobrym wyborem dla chłodniejszych regionów. Borówki zbieraj cztery do pięciu dni po tym, jak staną się niebieskie i kontynuuj zbiór w odstępach trzy do pięciu dni.

Maliny mogą być owocami letnimi lub jesiennymi (zawsze owocującymi). Cenią sobie dobrze osuszającą się, piaszczystą glebę uzupełnioną kompostem. Należy zbierać suche owoce, gdy osiągną one szczytowy kolor. Można wybierać spośród wielu odmian.

Truskawki korzystają również z dobrze drenowanej gleby wzbogaconej kompostem i są dostępne w odmianach czerwcowych i wiecznie rosnących. Zbieraj owoce, gdy są czerwone.

3 Replies to “Pojemniki na owoce jagodowe – jagody rosnące w doniczkach”

Comments are closed.