Kantalupa uprawiana w pojemniku – pielęgnacja kantalupy w doniczkach

Czy mogę uprawiać kantalupy w pojemnikach? Jest to powszechne pytanie, a miłośnicy melonów chętnie dowiedzą się, że odpowiedź brzmi: tak, można uprawiać kantalupę w doniczkach – jeśli tylko zapewni się odpowiednie warunki uprawy.

Sadzenie kantalupy w doniczkach

Jeśli chcesz uprawiać kantalupę w doniczkach, jest kilka wskazówek, które powinieneś znać przed posadzeniem kantalupy w pojemniku.

Jeśli nie możesz zaopatrzyć się w bardzo duży pojemnik to będziesz miał więcej szczęścia z odmianą karłowatą, która produkuje soczyste melony o wadze około 1,4 kg. lub słodką, odporną na choroby odmianę, która waży około 1 kg. Poszukaj pojemnika, w którym znajduje się co najmniej 20 litrów ziemi doniczkowej.

W kratach winorośl będzie trzymać się nad ziemią i zapobiegać gniciu melonów. Jeśli jednak posadzimy pełnowymiarową odmianę, będziemy potrzebowali także siatki, starych rajstop lub chusty płóciennej, aby podtrzymać owoce na kratce i nie dopuścić do ich przedwczesnego oderwania się od winorośli.

Będziesz również potrzebował miejsca, gdzie kantalupy będą wystawione na działanie co najmniej ośmiu godzin jasnego światła słonecznego w ciągu dnia.

Jak uprawiać kantalupy w pojemnikach?

Napełnij pojemnik prawie do samej góry dobrej jakości ziemią doniczkową zawierającą perlit lub wermikulit, co pomoże zatrzymać wilgoć w glebie. Wymieszać w niewielkiej ilości uniwersalnego, wolno działającego nawozu.

Posadź cztery lub pięć nasion kantalupy w środku doniczki. Przykryj nasiona warstwą gleby doniczkowej o grubości około 2,5 cm, a następnie dobrze podlej. Cienka warstwa ściółki, np. drobna kora, będzie sprzyjać zatrzymywaniu wilgoci.

Pielęgnacja melona w doniczkach

Utrzymuj stałą wilgotność gleby aż do momentu wykiełkowania nasion, a następnie regularnie podlewaj ją, gdy tylko poczujesz, że jest sucha w dotyku. Należy ograniczyć nawadnianie, gdy melony osiągną wielkość piłki tenisowej, podlewając je tylko wtedy, gdy gleba jest sucha, a liście wykazują oznaki więdnięcia.

Nawóz wolno działający traci swoją skuteczność po około pięciu tygodniach. Po tym czasie należy zastosować uniwersalny, rozpuszczalny w wodzie nawóz rozcieńczony do połowy dawki co dwa do trzech tygodni.

Przerzedź sadzonki do najsilniejszych trzech roślin, gdy sadzonki mają co najmniej dwa zestawy prawdziwych liści, obcinając słabe sadzonki na poziomie gleby (prawdziwe liście to te, które pojawiają się po pierwszych liściach sadzonki).

3 Replies to “Kantalupa uprawiana w pojemniku – pielęgnacja kantalupy w doniczkach”

  1. Zgadzam się Robert z Twoim postem. Był taki rok, gdy posadziłam kantalupy w ogrodzie a potem był jeszcze nieoczekiwany przymrozek.

    Na zimnie wieczory polecam ciepłą herbatę z swiatkawyiherbaty.com.pl

Comments are closed.