Przewodnik po zimowej pielęgnacji żurawiny

Wakacje nie byłyby takie same bez sosu żurawinowego. Co ciekawe, żurawinę zbiera się jesienią, ale rośliny utrzymuje się przez zimę. Co się dzieje z żurawiną w zimie? W mroźnych miesiącach zimy żurawina jest w półśnie na swoich bagnach. W celu ochrony roślin przed mrozem i ewentualnym opadem, hodowcy zazwyczaj zalewają torfowiska. Zalewanie w ramach ochrony żurawiny przed zimą to szczególny sposób uprawy tych cennych jagód.

Zimowe wymagania żurawiny

Podczas zimowego spoczynku żurawiny pąki owocowe stają się dojrzałe. To sprawia, że zimą i wiosną mrozy są potencjalnie szkodliwe, ponieważ mogą zabić wzrost końcowy i delikatne pąki. Zalewanie w ramach zimowej pielęgnacji żurawiny może pomóc chronić korzenie i pąki owocowe. Istnieje jeszcze kilka innych metod zimowych, które przyczyniają się do zwiększenia odporności żurawiny na zimę i jej wiosennego wzrostu. Żurawina jest rośliną wiecznie zieloną, wieloletnią, pochodzącą z Ameryki Północnej. W niektórych regionach mróz jest częstym zjawiskiem w okresie uśpienia rośliny i w okresie wiosennym. Zamarzanie może powodować zmiany komórkowe w roślinach i trwale je uszkadzać. Tworzenie strategii ochrony roślin przed oblodzeniem zapobiega ich utracie, a także zabezpiecza przyszłe zbiory. Rośliny są uprawiane w głębokich rzędach torfu i piasku otoczonych wałem ziemnym. Umożliwiają one tymczasowe zalewanie grządek w celu ochrony przed jesiennymi przymrozkami i naturalnego zalewania zimą. Na obszarach o mroźnych temperaturach zimą, wody zalewowe zamarzają i tworzą warstwę ochronną ze stosunkowo cieplejszymi wodami tuż pod warstwą lodu. Ta forma zimowej pielęgnacji żurawiny zapobiega poważnym szkodom związanym z zamarzaniem i chroni rośliny do wiosennych roztopów.

Powodzie zimowe, zarówno naturalne, jak i wywołane działalnością człowieka, z reguły występują na początku zimy i stanowią typowy element regularnej pielęgnacji zimowej żurawiny. Wszystkie części rośliny są pokryte wodą, łącznie z końcówkami winorośli. To głębokie pokrycie wodą tworzy swego rodzaju kokon, który chroni korzenie i pędy roślin. W bardzo zimnych regionach, niezamarznięta woda pod warstwą lodu jest usuwana w celu zwiększenia ilości światła i zmniejszenia niedoboru tlenu, co może powodować utratę liści i zmniejszenie plonów. Tak jak w przypadku każdej rośliny, wymagania zimowe żurawiny muszą uwzględniać odpowiednie nasłonecznienie, aby rośliny mogły przejść proces fotosyntezy.

Inne metody ochrony żurawiny w zimie

Mniej więcej co trzy lata odbywa się proces zwany szlifowaniem. Jest to proces, w którym piasek jest nakładany na warstwę lodu w okresie zimowym. Wiosną można go stopić z lodem, pokrywając korzenie i dając nowym pędom warstwę, w której mogą się ukorzenić. Ponieważ zimą nie można dodawać środków ochrony roślin i pestycydów do wody zalewowej, piaskowanie zmniejsza również populację owadów i zapobiega powstawaniu różnych szkodników. Powoduje również zakopanie wielu organizmów grzybowych i stymuluje produkcję pędów, zwiększając produktywność torfowiska. Wraz ze wzrostem ilości światła dziennego następuje zmiana poziomu hormonów, co stymuluje nowy wzrost i zmniejsza tolerancję na chłód u roślin. Zmniejszona tolerancja może prowadzić do uszkodzeń spowodowanych zimnem wiosną, jeśli zimowe powodzie zostaną zbyt szybko usunięte. Cały proces to ostrożny taniec monitorowania prognoz pogody i podejmowania decyzji, które wpłyną na powodzenie lub niepowodzenie uprawy.

3 Replies to “Przewodnik po zimowej pielęgnacji żurawiny”

Comments are closed.