Kołatek domowy – popularny szkodnik drewna

Kołatek domowy to owad z rodziny chrząszczy. Owad spotykany jest w Europie, Azji, Afryce Południowej, Nowej Zelandii, Australii. Określany najgroźniejszym z owadów lubiących drewno. Jak sama nazwa mówi kołatek domowy lubi gościć w domach. Są to korniki, które często można spotkać na meblach drewnianych. Z kolei w lesie kołatek żeruje na drzewach liściastych i iglastych. Kołatek osiąga wielkość około 3 – 5 mm. , a żyje maksymalnie 30 dni. Nazwa kołatek domowy pochodzi od dźwięku jaki słychać, gdy owad pracuje robiąc dziury w drewnie. Dźwięk przypomina kołatanie.

Jakie szkody wyrządza kołatek domowy?

Kołatek domowy potrafi wyrządzić ogromne szkody w drewnie. Najczęściej są to podłogi drewniane, parkiet, ramy okienne, stare drewniane krzesła. Owad preferuje stare wilgotne drewno. Kościoły, piwnice z drewnem czy skanseny to miejsca gdzie możemy spotkać kołatka. Drewno zaatakowane przez kołatka domowego posiada dziury wielkości 1 – 2 mm. Zauważalne jest też wysypywanie się mączki drewnianej z dziurek zrobionych przez kołatka. Owad żeruje w drewnie mającym nawet kilkaset lat.

Jak zwalczyć kołatka domowego?

Walka z kołatkiem może być bardzo trudna. Jednak konieczna gdyż owad potrafi wyrządzić duże szkody. Kołatek domowy nie lubi ciepła dlatego też domowym sposobem na walkę z kołatkiem może być ogrzewanie punktowe drewna. Larwy kołatka są bardzo wrażliwe na ciepło. Dobrym sposobem na zwalczanie owadów może okazać się odkażanie pomieszczeń gorącym powietrzem. Temperatura powietrza około 40 stopni. Jeśli ten sposób nie pomoże trzeba sięgnąć po środki chemiczne.